Wraz z postępem i rozwojem, nasze nawyki żywieniowe ulegają zmianie, również pod wpływem nowych danych i technologii. Kiedyś miłośnicy górskich wypraw brali ze sobą w góry bochenek chleba i puszki z ulubionymi konserwami. Później pojawiały się zupki w proszku, łatwe do przygotowania, lecz pełne sztucznych dodatków i konserwantów. Teraz nastała moda na żywność liofilizowaną. Ta lekka wersja prawdziwych dań zrewolucjonizowała podejście do jedzenia w trakcie wypraw górskich. Jak dokładnie doszło do tego, że dania liofilizowane stały się ogólnodostępne? Co tak naprawdę oznacza żywność liofilizowana, oraz jakie korzyści niesie za sobą, odkryjemy w dalszej części tego artykułu.

Żywność liofilizowana

Spis treści

Czym jest żywność liofilizowana? Jak przebiega proces liofilizacji? 

Żywność liofilizowana powstaje w wyniku procesu liofilizacji. Czym jest ten proces? Najkrócej mówiąc, jest to proces pozbawienia żywności wody. Bardziej szczegółowo, proces ten polega na zamrożeniu, a następnie, pod działaniem niskiego ciśnienia, przejściu wody ze stanu stałego od razu w stan gazowy, czyli sublimacji. Proces ten pozwala na usunięcie ponad 90% wody. Zostają zachowane pozostałe właściwości jedzenia – nie zmienia się smak (a przynajmniej takie jest zamierzenie 🙂 ), kolor, zapach ani wartości odżywcze. Aby przygotować jedzenie, należy je po prostu zalać wodą (najlepiej gorącą) i chwilę poczekać, aby było gotowe do spożycia.

Skąd się wzięła żywność liofilizowana?

Historia liofilizacji sięga przełomu XIX i XX wieku, gdy Richard Altmann przeprowadził udany eksperyment, używając tego procesu do konserwacji surowicy medycznej. 

Istotny punkt zwrotny w liofilizacji nastąpił podczas II wojny światowej. Wtedy, do leczenia rannych na froncie, niezbędne było osocze krwi i penicylina. Jednak brak chłodzenia podczas transportu powodował psucie się tych materiałów. W odpowiedzi na te wyzwania liofilizacja została wykorzystana, aby zapewnić osoczu krwi i penicylinie stabilność chemiczną i użyteczność bez konieczności chłodzenia.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku liofilizacja zaczęła być postrzegana jako wszechstronne narzędzie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i w przetwórstwie żywności.

W latach sześćdziesiątych NASA wykorzystała liofilizację do konserwacji żywności dla astronautów. Obecnie technologia ta znalazła zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i biotechnologii. Z biegiem lat stała się bardziej efektywna i ekonomiczna, dzięki zastosowaniu nowym technologii.

Żywność liofilizowana

Rodzaje liofilizatów

Żywność liofilizowana obejmuje różnorodne produkty, w tym owoce, warzywa, dania gotowe, zupy, a nawet produkty mleczne. Popularne są także kawa liofilizowana, zioła oraz produkty śniadaniowe, tworząc szeroki zakres żywności o długim okresie przydatności, zachowującej jednocześnie smak i wartości odżywcze.

Liofilizowane owoce i warzywa

Większość z nas pewnie miała okazję zetknąć się z liofilizowanymi owocami, które często można znaleźć w gotowych zestawach musli. Osoby zainteresowane zdrowym żywieniem chętnie sięgają po liofilizowane owoce zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy wybór świeżych owoców jest ograniczony. Liofilizowane owoce stanowią doskonały dodatek do różnego rodzaju kaszek i owsianek na śniadanie.

Liofilizowane warzywa najczęściej znajdziemy w gotowych zestawach obiadowych. Na rynku dostępny jest szeroki wybór potraw, obejmujący klasyczne dania obiadowe, takie jak risotto z pieczarkami, chili con carne, czy makaron z warzywami, a także propozycje wegetariańskie inspirowane kuchniami świata, np. dal z soczewicą, farfalle, tikka masala, nasi goreng czy zupa syczuańska.

Mięso i ryby liofilizowane

Procesowi liofilizacji można również poddać mięso czy ryby, natomiast my rekomendujemy dania bezmięsne i kuchnię wegetariańską.

Jak smakuje żywność liofilizowana?

Proces liofilizacji nie powinien zmieniać smaku potrawy. Niemniej jednak żywność liofilizowana, po zalaniu wodą, nie uzyskuje takiej samej faktury jak świeże jedzenie, pozbawiona jest soczystości i chrupkości warzyw oraz owoców. Czasem pojawiają się opinie, że dania liofilizowane są mdłe lub pozbawione smaku. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego jedzenia, każdy z nas ma indywidualne preferencje smakowe, a łatwo temu zaradzić, zabierając ze sobą ulubione przyprawy, które wzbogacą i podkreślą smak gotowych dań liofilizowanych.

Jeśli planujesz dużą wyprawę, sprawdź wcześniej smak potraw oferowanych przez różnych producentów. W przypadku wypraw, gdzie planujemy zakup większej ilości gotowych posiłków, warto wybierać dania, które naprawdę nam smakują. Z różnorodności dostępnych opcji – od tradycyjnych dań mięsnych, poprzez wegetariańskie propozycje, aż po dania bezglutenowe, każdy znajdzie coś dla siebie. Chociaż niektórzy uważają, że smaki żywności liofilizowanej są podobne, to jednak różnice wynikają z użytych składników. Ostatecznie, żywność liofilizowana oferuje bogactwo smaków, a przede wszystkim stanowi pełnowartościowy pożywny posiłek, którego nie może zabraknąć podczas górskich wypraw.

jak-smakuje

Zalety żywności liofilizowanej w górach:

  • Łatwość przygotowania potrawy. Gotowanie staje się prostym zadaniem – wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut, aby cieszyć się smacznym posiłkiem.
  • Nie trzeba zmywać. Po posiłku zostanie nam tylko torebka i przy najbliższej okazji powędruje do śmieci. Naczynie do gotowania wody pozostaje czyste.
  • Brak konserwantów i pełna wartość odżywcza / energetyczna. Produkty te nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych takich jak chociażby kwas benzoesowy, azotan sodu. Ważne jest natomiast sprawdzenie składu, gdyż taki stan rzeczy występuje tylko w produktach niektórych firm.
  • Naturalne wartości mineralne i witaminy. Bogactwo składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, pozostaje nietknięte procesem liofilizacji.
  • Opakowania, pełniące funkcję miski. Do przygotowania takiego posiłku nie potrzebujemy naczyń poza naczyniem do podgrzania wody.
  • Duża dostępność na rynku outdoorowym. Bogaty wybór dostępnych dań liofilizowanych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, dostosowując posiłki do własnych preferencji.
  • Odporność na warunki atmosferyczne. Bez względu na warunki pogodowe, niskie bądź wysokie temperatury, żywność liofilizowana pozostaje zawsze świeża. Pozostaje świeża pod warunkiem, że będzie w szczelnym opakowaniu

Te zalety sprawiają, że żywność liofilizowana jest ciekawym rozwiązaniem podczas zaawansowanych wypraw, gdzie ważny jest czas oraz łatwość przygotowania pełnowartościowego posiłku. 

Wady żywności liofilizowanej:

  • Wygląd potraw. Rzeczywisty wygląd dań przygotowanych z żywności liofilizowanej może znacznie odbiegać od potraw przyrządzonych tradycyjnie. Na przykład jajecznica z liofilizatów może być postrzegana jako danie o mało apetycznym wyglądzie.
  • Smak i tekstura. Żywność liofilizowana po przygotowaniu nie osiągnie identycznej tekstury co świeże jedzenie. Niemniej jednak, pomimo tych różnic, nadal pozostaje lepszym wyborem w porównaniu do dań typu „chińska” zupka.
  • Mniejsza sytość. Posiłki liofilizowane mogą nie dawać takiego uczucia sytości jak świeża żywność, choć zazwyczaj są bardziej sycące niż gotowe dania typu „chińska” zupka.
  • Konieczność sprawdzania składu. Zawsze warto sprawdzać skład, ponieważ niektóre produkty liofilizowane mogą zawierać konserwanty i inne niezdrowe składniki
  • Zawartość soli. Gotowe posiłki liofilizowane często zawierają dużo soli, co może być niekorzystne dla osób dbających o zdrową dietę.
  • Wysoka emisyjność. Proces przygotowywania posiłku liofilizowanego oraz konieczność ponownego gotowania wody generują znaczną emisję gazów cieplarnianych.
  • Produkcja opadów. Każde danie jest pakowane indywidualnie. To aspekt istotny, zwłaszcza w kontekście zrównoważonej turystyki.
  • Duży ciężar opakowania. W porównaniu do innych form pakowania, liofilizaty charakteryzują się cięższymi opakowania, co ma duże znaczenie kiedy pakujemy plecak i zależy nam na tym by nie nosić zbędnego bagażu.
  • Duża objętość opakowania. Opakowania liofilizatów zajmują znacznie więcej miejsca niż żywność pakowana alternatywnymi metodami, co może być uciążliwe, zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych.
  • Wysoka cena. Produkty liofilizowane często są droższe w porównaniu do innych opcji żywności, co może stanowić barierę dla niektórych konsumentów.

Podobne wpisy