Czy zastanawiałeś się kiedyś, co jeść podczas wędrówek górskich, jakie jedzenie sprawdzi się na szlaku? Wybierając się w góry, warto szczegółowo zaplanować trasę, ale też i menu. Przeczytaj, jak komponować pełnowartościowe posiłki i przygotować zdrowe przekąski idealne na intensywnej wycieczki.

Jedzenie na szlaku

Podczas całodniowej intensywnej wycieczki nasze zapotrzebowanie kaloryczne może wzrosnąć nawet dwukrotnie, a w przypadku długich wypraw i pokonywania dużych wysokości nawet więcej. W takim razie co do jedzenia powinno się znaleźć w plecaku?

Na krótkie kilkugodzinne wycieczki wystarczy przygotować 1 pełnowartościowy posiłek i 1 zdrową przekąskę. Natomiast na cały dzień w górach warto zaplanować 2 pełnowartościowe posiłki i 2-3 lekkie przekąski. Pełnowartościowy posiłek powinien zawierać białko, tłuszcze, złożone węglowodany oraz porcję owoców i warzyw. Nie zapomnij o odpowiednim zaopatrzeniu w wodę na całą wyprawę.

Zacznij dobrze dzień – śniadanie to podstawa

Jeszcze przed wyprawą, zadbaj o to by ten dzień, zaczął się od pożywnego śniadania. Słodkie płatki z mlekiem nie będą dobrym wyborem. Cukier szybko pobudza do działania, ale równie szybko spada jego poziom we krwi, powodując uczucie zmęczenia i senności. Warto postawić na jedzenie, które nasyci i będzie stopniowo uwalniać energię do organizmu. Dlatego my polecamy tofuczncę z warzywami oraz aromatyczną shakshoukę. Potrawy te są źródłem białka tłuszczy oraz złożonych węglowodanów. Doskonale sprawdzą się również kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z pastą z warzyw strączkowych.

Liofilizaty –  co to takiego?

Na górskich forach entuzjaści górskich wypadów chętnie polecają liofilizaty. Ale co to takiego? To żywność, która została poddana procesowi suszenia sublimacyjnego. Co to jest liofilizacja? To proces usuwania wody z pożywienia poprzez sublimację lodu – oznacza to, że lód przechodzi bezpośrednio w parę wodną, pomijając stan ciekły. Cały proces przebiega w niskiej temperaturze i pod znacznie obniżonym ciśnieniem. Efektem jest jedzenie pozbawienie wody. Proces pozwala  zachować intensywnego smaku, koloru, zapachu i właściwości odżywczych owoców i warzyw.

W świeżych owocach i warzywach znajdziemy bogactwo składników odżywczych, takich jak witaminy (A, C, E, K, z grupy B), minerały (m.in. potas, magnez), karotenoidy, polifenole i antocyjany. Te same składniki odżywcze są obecne w owocach liofilizowanych.

Ogromną zaletą tego rodzaju żywności jest to, że jest lekka oraz ma znacząco dłuższy okres przydatności do spożycia, w porównaniu z tradycyjnym jedzeniem. To rozwiązanie z pewnością warto rozważyć, szczególnie w przypadku kilkudniowych wypraw w góry lub w bardzo odległe od cywilizacji terenów. 

Przekąska idealna

Idealna przekąska powinna szybko dostarczy potrzebnej energii, ale też być łatwa do zjedzenia w drodze. Najlepsze będą świeże owoce takie jak jabłka, banany, mandarynki, winogrona czy borówki. Ciekawą opcją są też suszone owoce takie jak mango, ananas czy banany. Dobrym wyborem będzie też mieszanka orzechów czy orzechów z bakaliami.

Domowe batony energetyczne

Zdecydowanie zachęcamy do przygotowania samodzielnie słodkiej przekąski w postaci domowych batonów energetycznych. Samodzielnie przygotowanie przekąski pozwala na kontrolowanie składu oraz dodanie ulubionych składników. Kilka przepisów znajdziecie w naszym wpisie.

Ciasto na wyprawę w góry

Zazwyczaj ciasto kojarzy nam się eleganckim deserem podawanym do kawy, ale to też dobry pomysł na przekąskę na szlak.

Mamy do wyboru wiele pożywnych przepisów, które wykorzystują jako bazę owoce lub warzywa. Na szczególną uwagę zasługują:

  • chlebek bananowy
  • ciasteczka owsiane
  • brownie z fasoli.

Zdrowe przekąski przydadzą się w trudnych chwilach na osłodę.

Obiad na szlaku – nasze propozycje

Warto zadbać o obiad już dzień przed wyprawą, przygotowując ulubioną, pożywną zupę, którą z łatwością zabierzemy ze sobą w termosie. Wybór dań w góry jest naprawdę szeroki.

Dania do termosu na wycieczkę w góry

Poniżej prezentujemy nasze ulubione zupy, które są nie tylko pożywne, ale też przyjemnie rozgrzewają w chłodniejsze dni:

  • pożywna zupa z czerwonej soczewicy i warzyw,
  • zupa pomidorowa z ciecierzycą
  • śródziemnomorska zupa z ziemniakami.

Do termosu obiadowego można zabrać nie tylko zupę. Może to być ulubiony makaron czy kasza z sosem warzywnym.

Naleśniki i tortille na wycieczkę

Na obiad w góry sprawdzi się :

  • pełnoziarnista tortilla z warzywami i wędzonym serem halloumi
  • naleśniki ze szpinakiem
  • omlet z warzywami
  • wegetariańskie kotleciki z soczewicy, tofu lub kaszy.

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w górach bez dostępu do schroniska, zastanów się nad zabraniem ze sobą kuchenki turystycznej oraz półproduktów do samodzielnego przygotowania posiłku. Kasza kuskus czy płatki gryczane, wymieszane z suszem warzywnym, to szybki sposób na gorący posiłek na szlaku.

Dobrze przygotowany obiad to kompozycja, która zawiera węglowodany, białka i tłuszcze, a także błonnik, który znajdziemy w warzywach i owocach.

Kuchnia wegańska na górskich wyprawach to dobry wybór. Dania bez jajek, mleka i mięsa lepiej znoszą wysokie temperatury i dłużej pozostają świeże.

Co pić w górach?

Przede wszystkim wodę. Każdego dnia warto dbać o prawidłowe nawodnienie, a w przypadku wzmożonego wysiłku powinno to być naszym priorytetem. Na górską wyprawę koniecznie zabierzmy odpowiednią ilość wody. Na długie, wymagające trasy możemy zabrać ze sobą napoje izotoniczne. Mogą być gotowe lub przygotowane samodzielnie. Na chłodne dni idealna będzie gorąca herbata w termosie.

Jeśli planujesz firmową wyprawę w góry lub event integracyjny w plenerze, możemy się zatroszczyć o porcję zielonej energii dla uczestników. Jesteśmy specjalistami i dostarczymy nasze wegetariańskie jedzenie nawet na szczyt góry.

Podobne wpisy